You are currently viewing Dieta antyrakowa – prawda czy mit?

Dieta antyrakowa – prawda czy mit?

W XXI wieku temat diety rozumianej bardzo szeroko obecny jest we wszystkich mediach. Czy prawidłowo zbilansowany jadłospis może pokonać nowotwór? Badania dowodzą, że zdrowy styl życia i dieta w znacznym stopniu zmniejszają ryzyko zachorowania, dlatego koniecznie poznaj zasady diety antyrakowej.

Znaczenie diety w codziennym życiu

W dzisiejszych czasach trudno jest mieć pewność, że wybierane produkty są w pełni wolne od szkodliwych substancji. Nawet jeżeli staramy się prowadzić zdrowy styl życia, nigdy nie wiemy, czym „pryskane” były kupione przez nas owoce i warzywa. Nawet zwierzęta karmione są sterydami, których związki obecne są w mięsie spożywanym później przez nas. Nie należy się jednak poddawać i decydować na żywienie w restauracjach szybkiej obsługi. Warto włożyć trochę wysiłku w znalezieniu miejsc, gdzie można kupić naprawdę zdrowe produkty, niekoniecznie posiadające etykietę bio. Oczywiście tempo życia nie sprzyja poświęcaniu czasu na gotowanie czy zakupy w sprawdzonych miejscach, lecz jest to inwestycja, która zaprocentuje w przyszłości i pozytywnie wpłynie na całą rodzinę oraz jej dobre samopoczucie.

Zasady diety antyrakowej

Jak każda dieta, również ta antyrakowa rządzi się swoimi prawami. Przede wszystkim należy codziennie spożywać warzywa i owoce. Powszechnie mówi się o pięciu porcjach, natomiast Światowa Organizacja Zdrowia zaleca nawet osiem do dziesięciu w kontekście walki z nowotworem. Starajmy się również wybierać warzywa i owoce sezonowe, gdyż właśnie te są najzdrowsze. Pamiętajmy jednak, że przed spożyciem wszystkie produkty trzeba dokładnie umyć. Ważne jest także, aby dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Spożywanie jednej substancji antyrakowej nie uchroni przed chorobą. Kolejna zasada zachęca do stosowania soli w zdecydowanie mniejszych ilościach. Charakter potraw doskonale podkreślą zioła dodane tuż przed końcem gotowania – w ten sposób nie stracą one swoich właściwości antyrakowych ani walorów smakowych. Należy również pamiętać, że przy wyborze produktów najlepiej jest zaufać własnemu instynktowi. Produkty, które są zdrowe, pachną w wyjątkowy sposób.

Kolory w diecie kontra rak

Owoce i warzywa możemy pogrupować ze względu na ich kolor, a każdy z nich ma inne znaczenie. Produkty zielone, jak brokuły, kapusta czy brukselka, chronią przed nowotworem jamy ustnej, gardła, przełyku, żołądka i płuc. Podobne działanie mają owoce i warzywa w kolorze pomarańczowym, które są pomocne również w przypadku raka szyjki macicy. Produkty w kolorze czerwonym przeznaczone są dla mężczyzn, gdyż zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty aż o 30%. Suszone śliwki, rodzynki, borówki i bakłażan należące do grupy niebieskiej polecane są dla osób, które często przebywają na słońcu lub po przebytym raku skóry. Produkty żółtozielone takie jak jarmuż czy kiwi zapobiegają dodatkowo nowotworowi trzustki oraz białaczki. Co ciekawe, do tej grupy należy również sałata, szpinak i brokuły. Produkty białe i kremowe przeciwdziałają guzowi piersi i rakowi żołądka.

Produkty, które mogą pokonać nawet nowotwór złośliwy

Poza owocami i warzywami również spożywanie zielonej herbaty odgrywa istotną rolę w diecie antyrakowej. Badania wykazały, że zapobiega ona większości nowotworów. Siemię lniane polecane jest natomiast w przypadku leczenia guza piersi. Należy również spożywać soję, która nie tylko zapobiega powstawaniu niektórych rodzaj raka, ale również zatrzymuje rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych.