You are currently viewing Łagodne zmiany w piersiach – czy zawsze jest to rak?

Łagodne zmiany w piersiach – czy zawsze jest to rak?

Samodzielne, systematyczne badanie piersi to podstawa w profilaktyce nowotworowej. W końcu kto, jak nie my same najlepiej zna nasze ciało? Jeśli jednak wyczujesz zgrubienie na piersi albo w niepokojący sposób zaczną cię one boleć, nie panikuj, tylko zgłoś się do lekarza. Najczęściej są to niegroźne, łagodne zmiany, które czasem pojawiają się na różnych etapach życia kobiety: w okresie dojrzewania, ciąży czy menopauzy.

Kobiece piersi przez całe jej życie podlegają różnego rodzaju zmianom. Na ich stan oraz wygląd mają wpływ ciąże, karmienie piersią, czy też okres dojrzewania i przekwitania. Wskutek zachodzących zmian hormonalnych mogą w nich powstawać różnej wielkości zgrubienia, które w wielu przypadkach okazują się niegroźne. Warto jednak mieć je pod kontrolą i badać się regularnie. Każdą zmianę, zgrubienie czy niepokojący ból należy skonsultować z lekarzem, by wykluczyć ryzyko zachorowania na raka. Pamiętajmy, że wczesne wykrycie zmian nowotworowych to większa szansa na wyleczenie. Dowiedz się zatem, jak należy wykonywać samobadanie piersi, kiedy zgłosić się do lekarza oraz co powinno cię zaniepokoić.

Co możemy wyczuć podczas badania?

W aż 80 procentach przypadków zgrubienia, które uda nam się wyczuć za pomocą samobadania to zmiany łagodne. Najczęściej pojawiają się, a następnie wchłaniają na skutek zaburzeń hormonalnych, choć konkretna przyczyna ich powstawania nie jest jednoznacznie określona. Podczas „domowego” badania piersi przeważnie wyczuwane są: gruczolakowłókniaki, tłuszczaki, torbiele czy rozszerzone przewody mleczne. Mogą mieć one różną wielkość oraz umiejscowienie. Najważniejsze, by podczas badania sprawdzić, czy wyczuwana zmiana jest w miarę jednorodna i przesuwalna względem skóry, a także czy posiada okrągłą budowę i równe granice.

Bez względu na to, czy zmiana wydaje nam się łagodna, czy też nie, warto udać się do ginekologa czy chirurga specjalisty od leczenia chorób piersi, który wykona podczas wizyty USG piersi oraz, w razie konieczności, zleci dodatkowe badania w celu postawienia właściwej diagnozy.

Kiedy przeprowadzać samobadanie piersi?

Badania nie należy wykonywać ani na chwilę przed miesiączką, ani w trakcie jej trwania. Dlaczego? Ze względu na wahania stężenia hormonów, głównie progesteronu oraz estrogenu, które mają wpływ na zmianę struktury piersi. W wielu przypadkach stają się one wówczas obrzmiałe, tkliwe i o grudkowej budowie. Niekiedy może też wystąpić ból piersi. Jeżeli opisane dolegliwości ustępują wraz z nastaniem krwawienia, jest to stan całkowicie naturalny, nawet jeśli pojawia się cyklicznie przed każdą miesiączką. Jeżeli natomiast bolesność oraz zgrubienia są wciąż odczuwalne, należy niezwłocznie zgłosić się do ginekologa w celu wykonania dokładnych badań.

Jak wykonać samobadanie?

Badanie wykonuj po skończonej miesiączce. Aby je przeprowadzić, najlepiej stań nago przed lustrem i unieś ręce ku górze. W takiej pozycji oceń czy nie dostrzegasz w swoich piersiach zmian w kształcie, symetrii lub kolorystyce, a także sprawdź, czy sutki są w miarę jednorodne i czy nie sączy się z nich żadna wydzielina. Taką samą analizę powtórz z rękami opartymi na biodrach, a następnie przejdź do badania palpacyjnego.

Wykonasz je, kładąc lewą rękę za głową, a następnie prawą ręką, przy użyciu trzech palców, badając dokładnie lewą pierś. Później zmieniasz położenie rąk i badasz drugą pierś. Badanie zaleca się wykonywać zgodnie z ruchami wskazówek zegara. Wówczas masz pewność, że nie pominiesz żadnego miejsca. Wykonuj przy tym delikatne kółeczka, subtelnie uciskając każdy fragment piersi. Te kilka prostych czynności może uchronić cię przed naprawdę poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.