You are currently viewing Choroby sutka w ciąży

Choroby sutka w ciąży

Kiedy kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży, całą swoją uwagę skupia na prawidłowym rozwoju dziecka. Samobadanie piersi staje się bardzo często czynnością zapomnianą na rzecz dbania o zdrowy tryb życia i zbilansowaną dietę, przez co wykonywane jest zdecydowanie za rzadko. Dowiedz się, jak wygląda postępowanie w przypadku wykrycia raka piersi w ciąży.

Choroby sutka występujące w ciąży

Ciąża wiąże się ze skokami nastrojów, zmianami hormonalnymi, jak również zmianą położenia narządów. Ból sutków jest jedną z najczęstszych dolegliwości występujących w tym czasie. W trzecim trymestrze ciąży może pojawić się również bezwonny wyciek z sutka o żółtawym zabarwieniu. Z kolei w pierwszych miesiącach zmienia się kolor i wygląd sutków. Rewolucje hormonalne zachodzące w organizmie przyszłej mamy powodują ich powiększenie oraz zmianę barwy nawet na fioletową lub brązową. Wobec wszystkich nowości, jakich doświadcza kobieta w czasie ciąży, należy jednak pozostać czujnym na te o charakterze patologicznym. Mlekotok występujący w pierwszych miesiącach, wyczuwalne guzy w piersiach, powiększenie węzłów chłonnych i ból w kierunku pachy to objawy, których nie można lekceważyć. Również wydzielina z sutka o niestandardowym kolorze lub nieprzyjemnym zapachu świadczy o nieprawidłowościach, które należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem.

Rak piersi wykryty w ciąży

W przypadku kobiet w ciąży możemy wyróżnić takie same czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na raka piersi jak u pań nieciężarnych. Największe znaczenie ma oczywiście wiek i obciążenie genetyczne. Istotne jest również długotrwałe przyjmowanie antykoncepcji oraz wczesne rozpoczęcie miesiączkowania. Za raka piersi wykrytego w czasie ciąży uznaje się również nowotwór zdiagnozowany do roku po urodzeniu dziecka.

Diagnostyka i leczenie raka w ciąży

Wszelkie guzy, które zostaną wykryte w piersiach, muszą zostać dokładnie zbadane. W przypadku kobiet ciężarnych wykonuje się ultrasonograficzną ocenę gruczołów piersiowych, która jest całkowicie bezpieczna dla rozwijającego się płodu. Badanie to pozwala na określenie, czy dana zmiana ma charakter łagodny, czy złośliwy. Mammografia w diagnostyce ciężarnych stosowana jest zdecydowanie rzadziej ze względu na ryzyko narażenia płodu na promieniowanie rentgenowskie. Z tego samego powodu nie jest wykonywana tomografia komputerowa ani scyntygrafia kośćca. Rezonans magnetyczny jest kolejnym badaniem, które również nie jest standardowo wykonywane w okresie ciąży. Przede wszystkim ze względu na dużą trudność w ułożeniu kobiety w pozycji na brzuchu. Brakuje także danych mówiących o tym, że podany kontrast jest bezpieczny dla płodu. Diagnostyka opiera się więc na wykonaniu dodatkowo biopsji cienkoigłowej, radiogramu klatki piersiowej oraz USG brzucha. W czasie ciąży leczenie opiera się głównie na amputacji piersi wraz z węzłami chłonnymi oraz powięziami mięśnia piersiowego lub zabiegu oszczędzającego. W obydwu przypadkach operacja może być wykonana po 12 tygodniu ciąży. W okresie prenatalnym bardzo rzadko podejmowana jest decyzja o chemioterapii.

Rak sutka i jego wpływ na ciąże, poród i noworodka

W przypadku wykrycia raka sutka monitorowanie ciąży przebiega normalnie. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku terminu porodu. Jeżeli płód jest wystarczająco dojrzały, lekarz może podjąć decyzję o wywołaniu skurczów i wykonaniu cesarskiego cięcia. W przypadku, kiedy planowana jest chemioterapia, korzystniejszy dla pacjentki jest poród siłami natury, gdyż niesie on za sobą mniej powikłań, a co za tym idzie, jest możliwość szybszego wprowadzenia leczenia. Nie ma badań mówiących o trwałych zmianach występujących u dzieci. Jeżeli chemioterapia była stosowana w ciąży, u noworodków obserwuje się mijające objawy, takie jak łysienie czy niedokrwistość. Kobieta, która po porodzie poddana zostaje leczeniu farmakologicznemu, nie może karmić piersią.