Jak zachować się wobec osoby, która usłyszała diagnozę?

Każdego roku rak piersi dotyka wielu kobiet. Jednak gdy słyszymy o tym w telewizji czy czytamy w gazecie, często mamy poczucie, że ten temat nas nie dotyczy, a co za tym idzie, przechodzimy wobec niego obojętnie. Jednak kiedy choroba w końcu dotknie bliską nam osobę, zwykle nie wiemy jak okazać jej wsparcie. Zresztą jak je okazać, kiedy sami nie wiemy jak walczyć z emocjami? W niniejszym artykule podpowiemy, jak zachować się wobec osoby chorej na raka.

Mimo że każdego roku chorych na raka przybywa, to jednak wciąż jako społeczeństwo nie jesteśmy przygotowani na tego rodzaju diagnozę. Nie wiemy jak okazać bliskiej osobie wsparcie i jakiego rodzaju pomocy od nas oczekuje. Czujemy się bezradni i sami w wielu przypadkach nie potrafimy poradzić sobie z kłębiącymi się w nas emocjami. Często wstydzimy się skorzystać z pomocy psychologa czy grup wsparcia. Uważamy, że zostaniemy źle ocenieni przez otoczenie. Musimy też zdawać sobie sprawę z faktu, że gdy u jednej osoby w rodzinie zostaną zdiagnozowane zmiany nowotworowe w piersiach, z ryzykiem ich wystąpienia muszą liczyć się również pozostałe.

Jak pomóc osobie chorej na raka?

Po usłyszeniu diagnozy, osoba chora może przeżyć szok, który wywoła u niej skrajne emocje. Złość, strach, płacz czy nawet stany depresyjne – każdy jest inny i reaguje na swój sposób. Ważne jest jednak to, zwłaszcza w początkowym okresie, aby spędzać możliwie jak najwięcej czasu z osobą chorą. Warto jest z nią porozmawiać o chorobie, o możliwościach leczenia, o własnych obawach na temat choroby. Czasem wspólny płacz i wyrzucenie naszych obaw może przynieść ukojenie, przy czym najważniejsza jest obecność i cierpliwość. Dlatego w wielu przypadkach wystarczy wspólne milczenie. Z czasem bliska nam osoba może zdecydować się otworzyć i opowiedzieć, jakie targają nią obawy. Pamiętajmy jednak, żeby nigdy nie naciskać na rozmowę i nie zapewniajmy, że wszystko będzie dobrze, jeżeli nie jesteśmy o tym przekonani. Osoba chora chce, żebyśmy byli z nią szczerzy, a nie składali obietnice bez pokrycia. Takie, mogą wywołać u niej tylko złość i frustrację.

Dowiedz się jak najwięcej o chorobie oraz o leczeniu nowotworów

Poznanie choroby, z jaką przyjdzie się zmagać zarówno choremu, jak i nam bywa pomocne w złagodzeniu strachu. Wiedzę na ten temat warto czerpać jednak od lekarzy, a nie z internetu. Dlatego dobrym pomysłem będzie uczestniczenie w konsultacjach lekarskich z osobą bliską. Nie tylko dodamy jej wsparcia i otuchy swoją obecnością, ale i będziemy mogli szczegółowo wypytać lekarza prowadzącego o planowane leczenie, a także zanotować jego zalecenia. Pacjenci onkologiczni często bywają na tyle zestresowani, że nie są w stanie zapamiętać, co mówił do nich lekarz. Takie wsparcie podczas wizyty może okazać się więc dla nich niezwykle pomocne.

Grupy wsparcia – czy warto?

Jeżeli czujemy, że ani my, ani nasz bliski nie daje sobie rady z chorobą, warto znaleźć w najbliższej okolicy grupę wsparcia. Pozwala ona poznać problemy innych, a także sposoby na radzenie sobie z nimi. W takiej grupie możemy się wygadać, wykrzyczeć co nam leży na sercu, a nawet wypłakać. Dzięki wyrzuceniu z siebie wszystkich kłębiących się w nas emocji poczujemy ulgę. Taka grupa jest nie tylko wsparciem dla chorego, ale i dla nas, bo będziemy czerpać wiedzę z doświadczenia innych. Dzięki niej poczujemy się zrozumiani. Poza tym takie spotkania mogą być dla nas źródłem energii i nadziei.

Czego lepiej nie mówić i robić przy osobie chorej?

Często spotykanym błędem jest wyręczanie chorego ze wszystkich domowych obowiązków oraz zajęć. W takim wypadku nasz bliski może poczuć się niepotrzebny i pozbawiony wpływu na własne życie. Dlatego, nawet jeżeli chory cierpi z powodu nowotworu, starajmy się dopytywać, w czym możemy pomóc, ale nigdy nie wyręczajmy go bez potrzeby. Kolejnym dość często spotykanym błędem jest dawanie licznych rad odnośnie do tego, co wolno, a czego nie wolno robić choremu. Takie zachowanie powoduje narastającą frustrację w osobie zmagającej się z nowotworem. Przecież tylko ona wie, co tak naprawdę czuje i ile ma sił. Choć często nasze rady wynikają  z troski, to jednak bierzmy pod uwagę również uczucia drugiej strony.

W praktyce, osoby chore najbardziej nie lubią okazywania litości, dopytywania czy rak boli, zagadywania jak się dziś czują i ubolewania nad ich stanem zdrowia. Takie zachowanie nie tylko przypomina o chorobie, ale i zwiększa u chorego poczucie bezradności i frustracji.