You are currently viewing Jak przygotować się do badania USG piersi?

Jak przygotować się do badania USG piersi?

USG, czyli ultrasonografię, przeprowadza się, aby ocenić wielkość, kształt i położenie zmian wykrytych podczas badania palpacyjnego piersi. Tłumaczymy, jak przygotować się do tego badania i kiedy należy je przeprowadzić.

Kiedy robić badanie USG piersi?

Jeżeli chodzi o wskazania do przeprowadzenia badania USG piersi, to najczęściej mowa o:

  • bólu piersi,

  • zmianach, które pacjentka zauważyła podczas samokontroli piersi,

  • zmianach patologicznych wykrytych podczas innych badań,

  • zaobserwowaniu wycieku z brodawki sutkowej,

  • profilaktyce, gdy w rodzinie kobiety występowały nowotwory (rak piersi, rak jajnika).

Na badanie USG piersi nie kieruje się wyłącznie pacjentek, u których został wykryty guz – skierowania mogą spodziewać się także kobiety, które zdecydowały się na hormonalną terapię zastępczą.

Badanie USG piersi można wykonać prywatnie lub w ramach NFZ. W drugim przypadku skierowanie może wystawić np. ginekolog.

Jak przygotować się do badania USG piersi?

Badanie USG piersi jest badaniem nieinwazyjnym i bezbolesnym – chwilowy dyskomfort może pojawić się podczas nakładania żelu. Do badania nie należy się specjalnie przygotowywać. Ponieważ jest ono bezpieczne, może być przeprowadzone również u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

USG piersi można wykonać w dowolnym momencie cyklu, przy czym pacjentka powinna pamiętać o zaleceniach lekarza. Pacjentki, które skarżą się na ból i wrażliwość piersi przed miesiączką, powinny zgłosić się na badanie w pierwszej połowie cyklu.

Po badaniu można od razu powrócić do codziennych aktywności – pracy, uprawiania sportu czy prowadzenia pojazdów.

Jak wygląda badanie USG piersi?

Kiedy pojawiają się niepokojące objawy (np. wyczuwalne guzki), pozostaje przeprowadzić badania, które pozwolą ocenić zmiany. Do badania USG piersi należy zdjąć bieliznę powyżej pasa i położyć się na kozetce. Lekarz ocenia zmiany za pomocą specjalnego urządzenia, przykładając głowicę USG do skóry.

W odróżnieniu od innych badań diagnostycznych, wyniki badania USG piersi są dostępne od razu po jego zakończeniu. W trakcie badania lekarz może na bieżąco informować pacjentkę o dokonanych ustaleniach.

Jakie dokumenty zabrać na badanie USG piersi?

Mimo że osoba obsługująca ultrasonograf przed badaniem przeprowadza wywiad (pytać może m.in. o odczuwany ból piersi lub karmienie piersią), to każda kobieta powinna wziąć ze sobą dokumentację, którą dysponuje. Dotyczy to przede wszystkim:

  • wyników poprzednich badań USG piersi,

  • wyników mammografii.

Zdarza się, że pacjentki są proszone o wypełnienie ankiety tuż przed badaniem. Wówczas informacje o przeprowadzonych badaniach i wynikach należy zamieścić w tym dokumencie.