Rak piersi jest jedną z najczęstszych chorób dotykającą kobiety, a mimo to w świadomości społecznej jest bardzo często – celowo lub nie – pomijany. W dzisiejszych czasach podejmuje się wiele kwestii, ale najmniej jest tych, które rzeczywiście służą człowiekowi. Dowiedz się, jak w dzisiejszych czasach wygląda walka raka piersi z ciągłym poszukiwaniem sensacji.
Rak piersi tematem tabu
Mimo ogromnej liczby zachorowań rak piersi pozostaje tematem tabu. W dzisiejszych czasach podejmuje się bardzo wiele kwestii, ale nie tych, które rzeczywiście wniosłyby coś wartościowego w świadomość społeczną w tym zakresie. Od czasu do czasu pojawiają się pojedyncze akcje przypominające, że istnieje coś tak ważnego, jak rak piersi, ale z powodu bardzo małego zainteresowania szybko się kończą, tracąc zupełnie na wartości. Przykładowo – jedna z marek kosmetyków prowadziła swego czasu ogólnopolską kampanię walki z rakiem piersi. Aktualnie zostały po niej jedynie produkty wspierające.
O znaczeniu zdrowego stylu życia i zbilansowanej diety
Zdrowy tryb życia i dieta to tematy bardzo aktualne w dzisiejszych czasach. Czy są one podejmowane w wartościowy sposób, rzeczywiście edukujący społeczeństwo? Niestety nie. Bardzo dużo mówi się o dietach i ćwiczeniach, ale w kontekście, który paradoksalnie ma bardzo mało wspólnego ze zdrowiem. Jadłospis rozpatrywany jest jako środek do niestety szybkiej utraty wagi, a nie jako wypracowanie nowego nawyku żywieniowego. Wizyty na siłowni służą wstawieniu zdjęć na portale społecznościowe. Ile osób ma świadomość, jak należy przygotować się do ćwiczeń, w jaki sposób je wykonywać czy w jakim stroju? O wyrobieniu nawyku aktywnego stylu życia w rodzinie czy wśród seniorów i co to tak naprawdę oznacza, nie mówi się praktycznie w ogóle.
Samobadanie ważne i proste, ale czy wykonywane?
Większość kobiet wie, że trzeba wykonywać samobadanie. Pojawia się jednak kilka kluczowych pytań, a najważniejsze z nich to „jak?” i „kiedy?”. Teoretycznie informacje na ten temat dostępne są w internecie, ale czy jest to kwestia poruszana stale, pełniąca funkcję edukacji społecznej? Niestety nie. W jak wielu szkołach średnich młode kobiety edukowane są w zakresie profilaktyki raka piersi i wykonywania samobadania? Pewnie w bardzo nielicznych, o ile nie w żadnej. Czy coś stoi na przeszkodzie, żeby na sztucznej piersi pokazać, jak prawidłowo się badać i kiedy to robić? Oczywiście można to zrobić, nawet przy okazji zajęć z dojrzewania, ale praktyka wygląda zupełnie inaczej. W konsekwencji znaczna część kobiet badania nie wykonuje w ogóle, ponieważ nie wie ani kiedy, ani jak.
Badania genetyczne a rak piersi
Czy mówi się o wykonaniu badana genetycznego w kierunku profilaktyki raka piersi? Niestety nie, a przecież w przypadku wyniku pozytywnego kobieta jest pod wyjątkową opieką lekarza ginekologa. Ciągły pośpiech niestety powoduje, że nie ma czasu na to, co najważniejsze. Dodatkowo dochodzi czynnik stresu związany z koniecznością sprostania wielu obowiązkom, takim jak jednoczesne zajęcie się domem i realizowanie się zawodowo. Smutna prawda jest taka, że próbując spełnić inne oczekiwania społeczne, zapominamy o tym, co w życiu powinno być na pierwszym miejscu, czyli o ochronie zdrowia.
Popularny i nie – rak sutka u kobiet
Rak sutka u kobiet jest popularny jedynie w statystykach zachorowań. Wszystkie powyższe czynniki powodują, że niby każdy ma świadomość, iż nowotwór w ogóle jest problemem XXI wieku, ale mówi się o nim bardzo niechętnie. Mimo rozwoju techniki, w dzisiejszych czasach kobietom wcale nie jest lżej niż naszym babciom. Może nie czyścimy podłóg szczotką ryżową ani nie pierzemy we „frani”, ale mamy być po prostu doskonałe. Kobieta, która urodzi przynajmniej dwójkę dzieci, nosi rozmiar najwyżej M, ale najlepiej S, nie choruje, nie denerwuje się, a na koniec jest doskonale zarabiającą bizneswoman. W tak doskonałej wizji nie ma miejsca na chorobę, nie mówiąc już o rehabilitacji czy przebytej mastektomii. Pytanie jednak, czy warto?