Zdrowie i żywienie

Tysiące kobiet w Polsce chorowało, choruje lub będzie chorować na nowotwory piersi, bo jest on jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych występującym wśród polskich kobiet. Istnieją przekonujące dowody wskazujące, że osoby stosujące zdrową dietę, utrzymujące prawidłową masę ciała i prowadzące aktywny tryb życia są mniej narażone na ryzyko zachorowania na raka i mogą przyczynić się do poprawy jakości życia i są powiązane ze zwiększoną przeżywalnością.

Coraz więcej pań w kulminacyjnym momencie kariery zawodowej i życia rodzinnego musi poradzić sobie z diagnozą, która wywraca do góry nogami ich dotychczasową rzeczywistość. Aby cieszyć się osiągnięciami jak najdłużej, najważniejszy jest zdrowy styl życia.

Jakie czynniki mają wpływ na powstanie raka piersi

Hormonalna terapia zastępcza

Krótki okres karmienia piersią

Wysoki wzrost i ciężar ciała

Późne klimakterium

Wiek – rak piersi występuje bardzo rzadko u kobiet przed 24. rokiem życia, wzrasta natomiast zachorowalność do 50. roku życia

Wczesna pierwsza miesiączka

Późna pierwsza donoszona ciąża

Nierództwo

Dziedziczne podłoże (mutacja genów podatności na raka piersi: BRCA1 i BRCA2)

Zatem, jak się ustrzec i czy w ogóle jest to możliwe?

Drogie kobiety!

Podobno większość z nas w momencie urodzenia ma niemal takie same szanse na raka. Bo prawda jest taka, i to niewielu o tym wie, że wszyscy mamy w sobie nowotwór i to prawdopodobnie jeden. Zdrowy tryb życia może spowodować, że pozostanie on uśpiony. Ponadto Światowa Fundacja Badań nad Rakiem podkreśla, że dziesięciokrotnie ważniejszym niż inne czynnikiem powstania wielu nowotworów jest źle zbilansowana dieta.

Co kryje się pod pojęciem „żyj zdrowo”?

Okazuje się, że zdrowy styl życia, regularne badania profilaktyczne i… odpowiednia dieta – mogą nie tylko zabezpieczyć nas przed nowotworami dużo skuteczniej, niż nam się zdaje, ale także zmniejszyć ryzyko nawrotów u pacjentów, którzy go mieli.

Bardzo ważne w onkologii są badania profilaktyczne. Ponieważ można zmniejszyć nie tyle ryzyko wystąpienia nowotworu, ile ryzyko śmierci z powodu nowotworu. Niestety nowotwory są już tak bardzo obecne w naszym codziennym życiu, że zaczynamy uznawać je za chorobę cywilizacyjną.

Dla Was stworzyłyśmy DEKALOG ZASAD, które mogą pomóc ograniczyć ryzyko zachorowania na kobiece nowotwory! Zasady zdrowego stylu życia są po to, aby z nich korzystać i chronić swoje życie. Zastanawiasz się, czy warto? W takim razie przekonaj się jak wielkie znaczenie, ma m. in. dieta antyrakowa.

1. Doceń kobieto OWOCE

Zdrowy styl życia to także prawidłowa dieta. Najbardziej cenione ze względu na dużą zawartość dobroczynnych i antyrakowych substancji są jeżyny, truskawki, jagody, borówki, czarne porzeczki i aronia.

Owoce cytrusowe, tropikalne i egzotyczne to prawdziwe bomby witaminowe i należy cieszyć się ich smakiem i jeść je jak najczęściej. Paleta owoców egzotycznych też jest ogromna. Do najbardziej popularnych należą: cytryny, limonki, pomarańcze, grejpfruty, ananasy, mango, kiwi, kaki, banany, owoc granatu oraz figi. Warte polecenia m.in. ze względu na pozytywny wpływ na nasze zdrowie w kontekście profilaktyki antynowotworowej są orzeźwiające soki i koktajle z owoców egzotycznych.

2. Nie stroń od NATURALNYCH PRZECIWUTLENIACZY!

Antyoksydanty, czyli przeciwutleniacze, to naturalne substancje chroniące przed nowotworami i spowalniające procesy starzenia się organizmu, dlatego są jednym z najważniejszych składników diety antyrakowej.

Polecamy bogate w witaminę C warzywa (np. paprykę, brokuły, kapustę czy zieloną pietruszkę) i owoce (np. owoce cytrusowe, czarną porzeczkę, borówkę, truskawkę czy aronię), które stanowią bardzo skuteczne produkty antyrakowe. Bardzo silnym przeciwutleniaczem jest także witamina E, nie bez przyczyny zwana witaminą młodości, ponieważ opóźnia proces starzenia się skóry. Znajdziemy ją m.in. w zielonych warzywach (np. brokuły, brukselka), w marchwi czy żurawinie, a także w sokach warzywno – owocowych lub wielowarzywnych z ich udziałem.

Pamiętajmy, że jeśli zimą i wczesną wiosną brakuje nam naturalnych antyoksydantów, możemy wykorzystać mrożonki. Tak przechowywane owoce i warzywa nie tracą właściwości przeciwutleniających. Pozytywny wpływ na nasze zdrowie ma jedzenie do 7 sztuk orzechów dziennie, szczególnie orzechów włoskich, w których jest aż dwa razy więcej przeciwutleniaczy niż w pozostałych rodzajach

3. Ogranicz spożywanie ALKOHOLU!

Kobiety znacznie gorzej radzą sobie z nadmiarem alkoholu niż mężczyźni. Duńskim naukowcom udało się udowodnić, że jeśli panie piją po dwa drinki dziennie, to już po 5 latach ryzyko zachorowania na raka piersi wzrasta w ich przypadku aż o… 30%!

4. Postaw na BŁONNIK!

Jeżeli zastanawiasz się, jak wygląda dieta antyrakowa oraz co warto jeść, postaw na błonnik, który ma kluczowe znaczenie dla obniżenia poziomu estrogenu, co pozwala nam aż pięciokrotnie ograniczyć ryzyko raka piersi. Dowiedziono, że wegetariankom, których codzienna dieta obfituje w spore ilości błonnika, udaje się wydalić wraz z kałem aż trzykrotnie więcej estrogenu niż mięsożernym kobietom. Dlaczego to takie istotne?

Otóż okazuje się, że jeśli nie usuniemy go z naszego organizmu, estrogen powraca do krwiobiegu, doprowadzając do zaburzeń hormonalnych. Jeśli uda się nam zredukować jego poziom o ok. 17%, możemy zredukować szanse na zachorowanie na nowotwór piersi aż o 4-5 razy.

5. Pamiętaj o FITOESTROGENACH!

Jedne z najbardziej wartościowych substancji ograniczających ryzyko zachorowania na nowotwory możemy znaleźć w roślinach – zwłaszcza w warzywach krzyżowych tj. kapusta, rzodkiewka, brukselka czy pasternak, a także w owocach cytrusowych (grejpfrutach), różnych odmianach papryki, pomidorach oraz czosnku i cebuli.

6. Uważaj na TŁUSZCZ ZWIERZĘCY i cholesterol!

W przypadku raka piersi dochodzi do uszkodzeń w obrębie komórek oraz DNA, co doprowadza do podwyższenia poziomu estrogenów oraz prolaktyny.

Komórkom nowotworowym do wzrostu niezbędny jest też cholesterol. Im więcej go w naszej codziennej diecie, tym mamy większe szanse na rozwój nowotworowych guzów. Dlatego właśnie jedzenie antyrakowe powinno zawierać jak najmniej tłuszczy zwierzęcych i cholesterolu.

7. Wyklucz z diety CUKIER!

Nowotwór karmi się glukozą – i to dosłownie. Jeśli chcemy zidentyfikować w naszym organizmie miejsca, które są najbardziej narażone na rozwój zmian nowotworowych, musimy określić, które obszary pochłaniają najwięcej glukozy.

Komórki rakowe wytwarzają spore ilości receptorów insulinowych, które niezwykle szybko reagują na insulinę. Udało się już potwierdzić naukowo, że istnieje związek pomiędzy wysokim poziomem insuliny a nowotworami. Dieta rakowa obfituje więc w produkty o wysokim indeksie glikemicznym znacznie zwiększającym ryzyko zachorowania.

8. Uważaj na wszechobecne TOKSYNY w pożywieniu!

Żywność antyrakowa to po prostu ta jak najbardziej naturalna. Im mniej wysoko przetworzony produkt w naszej diecie, tym lepiej możemy uchronić się przed nowotworami. Żywność ekologiczna, do której uprawy nie stosuje się szkodliwych substancji, może dać nam większe szanse na to, że uda się nam ograniczyć ryzyko powstania zmian rakowych.

9. Postaw na SPORT i AKTYWNOŚĆ FIZYCZNĄ!

Aktywny tryb życia i zdrowe odżywianie to najlepsze połączenie. Wcale nie musisz katować się na siłowni – udowodniono, że nawet zwykły 30-minutowy spacer może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka piersi dzięki temu, że pozwala to znacznie zredukować poziom estrogenu.

Dzięki umiarkowanemu wysiłkowi fizycznemu możemy wyraźnie poprawić funkcjonowanie naszego układu odpornościowego, a dzięki wydzielanym w trakcie aktywności endorfinom możemy poprawić nastój i poczuć się silniejszym psychicznie – co ma niebagatelny wpływ w zapobieganiu nowotworom.

10. Unikaj STRESU i walcz z NADWAGĄ!

Tryb życia i zdrowie to dwa czynniki, które wzajemnie na siebie oddziałują. Nerwy mogą nam wyrządzić więcej krzywdy, niż nam się wydaje! Stres jest jednym z najbardziej negatywnych zjawisk sprzyjających chorobom nowotworowym. Siła spokoju może zdziałać cuda – warto nauczyć się medytować i opanować techniki, które pozwolą nam radzić sobie z nadmiarem emocji.

Nadmierna ilość komórek tłuszczowych w przypadku kobiet doprowadza natomiast do podwyższenia poziomu estrogenów. Szczupłe panie mają przez to mniejsze szanse na choroby nowotworowe niż te o bardziej obfitych kształtach. Jeśli nie chcesz zachorować na raka – dbaj o nienaganną sylwetkę!

Zbilansowana dieta antynowotworowa opiera się o jadłospis, który uwzględnia wszystkie powyższe zasady. Gdy jednak nie udaje nam się przestrzegać każdej z nich, a ryzyko chorób piersi wzrasta, zawsze bierzmy pod uwagę na odpowiednią diagnostykę.

Pamiętajmy, że zdrowie mamy tylko jedno i to jedynie od nas zależy, jak długo będziemy cieszyć się pełnią zdrowego życia.

Pamiętajmy, że zdrowie mamy tylko jedno i to jedynie od nas zależy jak długo będziemy cieszyć się pełnią zdrowego życia.