Działania profilaktyczne, mające na celu przeciwdziałanie powstawaniu nowotworów, są bardzo ograniczone. Warto jednak zadbać o swój stan zdrowia i dobre samopoczucie, aby zminimalizować ryzyko zachorowania. Dowiedz się, jak wygląda profilaktyka w kierunku raka piersi oraz poznaj ważne badania diagnostyczne.
Profilaktyka raka piersi, czyli co można zrobić
Profilaktyka w przypadku zachorowania na każdy nowotwór polega na poprawie ogólnego samopoczucia i stosowaniu zdrowej, zbilansowanej diety. Badania dowodzą, że znaczna część kobiet, które zachorowały na raka piersi, cierpiała na nadwagę oraz spożywała zbyt dużo tłuszczy. Nadużywanie alkoholu oraz brak ciąży i karmienia piersią również zwiększa ryzyko powstania nowotworu. Na co nie mamy wpływu? Na wiek czy obciążenie genetyczne. Ze wszystkich tych czynników najwięcej mamy wpływu na to, co jemy. Warto więc stosować zbilansowaną dietę i aktywny styl życia, aby zadbać o swoją zdrowotną przyszłość.
Samodzielne badanie piersi
Jednym z działań profilaktycznych jest regularne badanie, wykonywanie samodzielnie, najczęściej podczas kąpieli czy pod prysznicem. Szacuje się, że ponad 90% nowotworów zostało wykrytych właśnie podczas rutynowych kontroli. Kobiety same zgłaszały się do lekarza z informacją, że wyczuły niepokojący guzek. Zaleca się, aby badanie wykonywane było przez wszystkie kobiety, które ukończyły 20. rok życia, w pierwszym dniu po zakończeniu miesiączki.
Ważne badanie – USG piersi
Regularne, coroczne badanie USG piersi powinna wykonywać każda kobieta, która ukończyła 30. rok życia. Najlepiej przeprowadzić je w pierwszej połowie cyklu. USG piersi jest badaniem uwidaczniającym guzki, których nie da się jeszcze wykryć palpacyjnie. Ma ono kilka podstawowych zalet. Przede wszystkim badanie jest bezbolesne, a wynik otrzymujemy od razu podczas wizyty. Do USG piersi nie trzeba się specjalnie przygotowywać oraz nie wywołuje negatywnych skutków zdrowotnych. Jest to więc prosty i szybki sposób na wykrycie ewentualnych zmian w piersi.
Na czym polega mammografia?
Mammografia jest badaniem diagnozującym wszelkie zmiany w piersi, wykonywanym najczęściej u kobiet po 35. roku życia. Przy użyciu promieniowania X uwidocznione zostają wszelkie zmiany patologiczne występujące w gruczole. Najlepiej wykonać je między 7 a 10 dniem cyklu. Mammografia oraz USG piersi to podstawowe badania wykonywane w celu wczesnego wykrycia raka piersi, które wzajemnie się uzupełniają. Stosowanie ich w dużej mierze zależy od wieku kobiety. Ze względu na strukturę gruczołu paniom do 35. roku życia wykonuje się USG, powyżej mammografię. Każde z tych badań ma swoje plusy i minusy. USG odróżnia łagodne torbiele od zmian nowotworowych, natomiast mammografia wykrywa dodatkowo zwapnienia, które mogą sygnalizować stan przedrakowy.
Badania genetyczne kontra rak piersi
Wykonanie badań genetycznych ma na celu określenie, czy dana kobieta obciążona jest zwiększonym prawdopodobieństwem zachorowania na raka ze względu na powstałą mutację jednego z genów. Pozytywny wynik nie oznacza, że nowotwór na pewno się rozwinie, ale pozwala na prawidłową opiekę nad kobietą ze zwróceniem szczególnej uwagi na zagrożone narządy. Badanie wykonywane jest przez pobranie próbki krwi, a wynik otrzymujemy w ciągu paru minut.
Jak wygląda diagnostyka w kierunku raka piersi, jeżeli lekarz wie, że pacjentka jest obciążona genetycznie? Przede wszystkim regularne badania piersi wykonywane są już od 18. roku życia, a rezonans magnetyczny od 25. roku życia, gdyż ryzyko zachorowania zwiększa się już w wieku 30 lat. Jak wygląda profilaktyka, jeżeli pacjentka nie wie o posiadaniu zmutowanego genu? Standardowo mammografia wykonywana jest w przypadku kobiet w wieku od 50 lat, gdyż nowotwór rozwija się najczęściej po 55. roku życia.