You are currently viewing Objawy raka piersi

Objawy raka piersi

Nowotwór związany z gruczołem piersiowym dotyczy około 20% kobiet i zaledwie 1% mężczyzn. Jest wiele czynników, które mogą zwiększać ryzyko jego powstania. Dowiedz się, jakie są objawy raka piersi i innych chorób tego gruczołu.

Poznaj objawy raka piersi

Szacuje się, że w ponad 65% przypadków pierwszym objawem raka piersi jest guz wyczuwalny przez samą chorą. Początkowe stadium choroby przebiega zazwyczaj bez żadnych znacznych zmian. Wspominany wcześniej guz jest twardy i może mieć nierówną powierzchnię. Jego granice są najczęściej bardzo dobrze wyczuwalne. Objawami raka piersi mogą być także zmiany w obrębie skóry, powiększenie węzłów chłonnych czy symptomy wynikające z powstania przerzutów. Najrzadziej występującym objawem raka piersi jest ból. Jedynym wyjątkiem jest nowotwór, który przyjmuje postać stanu zapalnego. Do jego objawów możemy wtedy zaliczyć obrzęk, zaczerwienienie skóry, uczucie gorąca i właśnie bolesność.

Niegroźne choroby sutka

Kiedy wykrywamy niepokojące zmiany w obrębie gruczołu piersiowego, nadchodzi jeden z najtrudniejszych momentów zarówno dla samej kobiety, jak i jej najbliższych. Bez względu na objawy kliniczne warto korzystać ze wsparcia rodziny i przyjaciół na każdym etapie diagnozowania zmian. Należy bowiem pamiętać, że nie wszystkie odchylenia w obrębie sutka świadczą o nowotworze. Ból sutka, jego stan zapalny, a nawet martwica tkanki może być spowodowana zwykłym urazem. Zadanie lekarza zawsze polega jednak na wykluczeniu najgorszych przypuszczeń. Jeżeli mamy do czynienia z zapaleniem sutka lub ropniem to najczęstszym objawem jest bardzo silny ból powstający szczególnie podczas badania. Niegroźne wydzieliny i guzy pojawiają się również w przypadku kobiet karmiących piersią.

Rak sutka i jego objawy

Czym w ogóle jest rak sutka? Jest to nowotwór rozwijający się z nabłonka przewodów lub zrazików gruczołu piersiowego. Najczęściej dotyka on kobiety między 40 a 70 rokiem życia. W początkowej fazie rozrostu nowotwór może powodować zatkanie świateł przewodów lub wręcz przeciwnie – powstawać z komórek odpowiedzialnych za produkcję wydzieliny gruczołowej. W pierwszym wypadku pierwsze objawy pojawiają się dość wcześnie, najczęściej w postaci torbieli. W przypadku nowotworu zrazikowego symptomy diagnozowane są zdecydowanie później. Ogólnie rzecz ujmując, jednym z pierwszych i najbardziej charakterystycznych objawów raka sutka jest tzw. zaciągnięcie skóry nad guzem, któremu często towarzyszy obrzęk. Wycieki z brodawki o charakterze surowiczym lub surowiczo-krwistym również mogą informować o rozwijającym się nowotworze.

Czym jest zapalny rak sutka?

Rak zapalny sutka jest jedną z najrzadziej występujących form choroby. Charakteryzuje go brak konkretnego miejsca lokalizacji, przez co jest niezwykle trudny do wykrycia. W tym wypadku komórki nowotworowe atakują cały gruczoł. Specyficzna charakterystyka powoduje, że głównym objawem raka jest zaczerwienienie i obrzęk piersi. Zapalny rak sutka należy do jednego z najgroźniejszych – ze względu na rozległe występowanie bardzo szybko dochodzi do przerzutów na inne narządy i tkanki.

Nowotwór złośliwy sutka i jego niecodzienne objawy

Kobiety karmiące piersią, które cierpią na nowotwór złośliwy sutka, są o tym informowane przez niemowlę, które nagle przestaje ssać z chorego gruczołu. Oczywiście przyczyn odrzucenia jest zdecydowanie więcej, jednak nie należy lekceważyć takiej nagłej zmiany i skonsultować się z lekarzem. Kolejnym objawem nowotworu jest tzw. pomarańczowa skóra, którą charakteryzuje zaczerwienie i pogrubienie skóry piersi. Wraz z rozwojem choroby mogą pojawić się także objawy ze strony sąsiadujących narządów takich jak płuca oraz asymetria w stosunku do drugiego gruczołu.