Leczenie raka piersi

Zdiagnozowany nowotwór jest wstępem do pozostałych badań mających na celu określenie stopnia zaawansowania choroby oraz jej rodzaju. To właśnie histopatologiczne rozpoznanie pozwala na podjęcie decyzji odnośnie formy leczenia. Dowiedz się, kiedy stosowana jest chemioterapia, a w jakich przypadkach radioterapia czy leczenie chirurgiczne.

Na czym polega biopsja piersi?

Biopsja piersi umożliwia precyzyjną diagnostykę zmian w piersi. Jest to jedyne badanie, które pozwala na określenie, czy mamy do czynienia z nowotworem, czy niegroźną naroślą. W zależności od zmiany może być zastosowana biopsja chirurgiczna, cienkoigłowa lub gruboigłowa. Pierwszy rodzaj badania wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym i polega na usunięciu łagodnych guzków lub torbieli. Biopsja cienkoigłowa i gruboigłowa charakteryzuje się pobraniem powstałej zmiany. Badanie wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym, przy użyciu cienkiej lub grubej igły.

Czym jest biopsja mammotomiczna?

Biopsja mammotomiczna jest najnowocześniejszą formą diagnozowania powstałych guzków. Powstałe w piersi zmiany pobierane są metodą próżniową. Badanie wykonywane jest w łagodnym znieczuleniu miejscowym i jest uważane za jedno z najbardziej precyzyjnych. Ten rodzaj biopsji trwa do 15 minut, a zaraz po pobraniu fragmentu tkanki pacjentka może iść do domu.

Jak wygląda leczenie raka piersi?

Pierwszym krokiem mającym na celu leczenie chorób piersi jest operacja chirurgiczna polegająca na usunięciu guza. W zależności od rodzaju nowotworu stosuje się zabieg oszczędzający, który charakteryzuje się wycięciem zmiany nowotworowej wraz ze zdrową tkanką lub wykonywana jest mastektomia, czyli usunięcie całej piersi. Kolejnym etapem jest podjęcie decyzji o chemioterapii, radioterapii lub leczeniu hormonalnym. Pierwszy rodzaj walki z nowotworem może być również wprowadzony przed zabiegiem operacyjnym, kiedy wielkość guza przekracza 5 cm. Radioterapia stosowana jest zawsze w przypadku wykonania zabiegu oszczędzającego, natomiast terapia hormonalna podejmowana jest w przypadku kobiet w podeszłym wieku. Rak sutka i jego leczenie jest więc procesem długotrwałym, w którym pomoc rodziny czy przyjaciół jest bezcenna.

Na co zwracamy uwagę po mastektomii?

Mastektomia może być wykonana na jednej lub obydwu piersiach wraz z usunięciem węzłów chłonnych lub bez. Jeżeli zostaną one wycięte, należy w sposób szczególny zadbać o właściwą rehabilitację, która zaczyna się już w szpitalu. Po pierwsze, dobrze jest wyposażyć się jeszcze przed operacją w specjalny klin, na którym będziemy trzymać rękę pozbawioną węzłów chłonnych. Ta prosta czynność będzie świetnym wsparciem dla naczyń, usprawniając tym samym odpływ chłonki. Dbanie o to, aby nic nie zalegało w naczyniach oraz aby nie powstały obrzęki, jest najważniejszym elementem rehabilitacji. Jeżeli pojawi się problem zastoju limfy, należy niezwłocznie udać się do lekarza lub fizjoterapeuty, który podejmie kroki niezbędne do złagodzenia tego stanu. Wsparciem w rekonwalescencji po zabiegu chirurgicznym będzie także przestrzeganie diety oraz nieobciążanie ręki.