You are currently viewing Charakterystyka raka piersi

Charakterystyka raka piersi

Nowotwór jest chorobą, która najczęściej wykrywana jest w zaawansowanym stadium, kiedy są już objawy kliniczne, lub podczas wykonywania badań profilaktycznych. Szanse na pozytywny wynik leczenia w dużej mierze zależą od stopnia jego rozwoju, umiejscowienia oraz tego, czy przybiera charakter łagodny, czy złośliwy. Guzy w piersiach, rak piersi, rak sutka, nowotwór złośliwy – dowiedz się, czym się charakteryzują oraz jakie są ich rodzaje.

Przyczyny powstania raka piersi

Przyczyny powstawania nowotworów nie są znane, mimo że jest to choroba dotykająca ludzi od wielu lat. W przypadku raka piersi można jednak określić, w jakich sytuacjach występuje zwiększone ryzyko zachorowania. Badania dowodzą, że dieta wysokotłuszczowa może przyczynić się do powstania nowotworu. Kolejnym czynnikiem jest przeszłość położnicza. Kobiety, które nie rodziły, lub jeżeli poród odbył się powyżej 35 roku życia, są bardziej narażone na powstanie nowotworu. Ryzyko zachorowania zwiększają także wcześniejsze poronienie lub brak laktacji. Do kolejnych czynników zaliczamy nadużywanie alkoholu, obciążenia genetyczne czy terapia hormonalna trwająca dłużej niż 5 lat. Na zwiększone ryzyko zachorowania narażone są również kobiety wykonujące zawody, w których narażone są na oddziaływanie promieniowania jonizującego, a należą do nich praca w: pracowniach rentgenowskich, przemyśle chemicznym, elektrowniach, wytwórni sprzętu medycznego czy przy badaniu dzieł sztuki.

Rak piersi i jego rodzaje

Światowa Organizacja Zdrowia raka piersi podzieliła na dwa główne typy: nienaciekający i naciekający. Pierwszy rodzaj może być przewodowy lub zrazikowy. Rak nienaciekający charakteryzują zmiany, do jakich doszło na nabłonku – bez niszczenia błony podstawowej. Zazwyczaj wykrywane są palpacyjnie w postaci guzków. Ten rodzaj nowotworu nie powoduje przerzutów, lecz jeżeli nie zostaną usunięte wszystkie ogniska, może dojść do nawrotu choroby. Rak naciekający charakteryzuje uszkodzenie błony podstawowej nabłonka. Ze względu na to, że znajdują się w nich naczynia krwionośne i limfatyczne, mogą powodować przerzuty.

Guzy w piersiach i ich rodzaje

Przede wszystkim należy pamiętać, że nie wszystkie guzki w piersiach oznaczają nowotwór. W postaci łagodnej mogą to być torbiele, brodawczaki, tłuszczaki lub zmiany powstające w wyniku infekcji. Czym charakteryzują się niektóre z nich? Torbiele to twarde, przesuwające się guzy w piersiach występujące najczęściej u kobiet w wieku między 30 a 50 rokiem życia. Gruczolakowłókniaki to elastyczne, ruchome zmiany występujące zazwyczaj u młodych Pań w wieku od 18 do 30 lat. Jeżeli podczas samodzielnego badania wykryjemy zgrubienie w piersi, należy jak najszybciej udać się do lekarza. Na wizycie zostanie wstępnie określone, z jakim guzkiem mamy do czynienia. Lekarz w pierwszej kolejności zbada, czy jest on miękki, czy twardy oraz czy się przemieszcza. Ginekolog zapyta również, czy jest on bolesny oraz, czy zmienia swój rozmiar przed menstruacją. Wszystkie te czynniki są niezwykle istotne w postawieniu wstępnej diagnozy. Guzki w piersiach, które mają nieregularne kształty oraz nie przesuwają się, mogą być zmianami nowotworowymi.

Rak sutka u kobiet – krótka charakterystyka

Rak sutka w 99% dotyczy kobiet. Zwiększone ryzyko zachorowania występuje u pań w wieku między 50 a 70 rokiem życia. W przypadku raka sutka, podobnie jak przy nowotworze piersi, znaczenie ma czynnik genetyczny, pojawienie się miesiączki przed 12 rokiem życia i jej zakończenie w wieku powyżej 55 lat. Wczesne rozpoczęcie życia seksualnego oraz brak ciąż również zwiększa ryzyko zachorowania. Rak sutka u kobiet jest trudny do wczesnego zdiagnozowania. Do pierwszych objawów możemy zaliczyć: obrzęk skóry, wyciek z brodawki, ból w okolicy guza czy powiększenie węzłów chłonnych.

Czym jest nowotwór złośliwy sutka?

Określenie, czy nowotwór jest złośliwy, zależy od jego umiejscowienia oraz tego, czy powoduje przerzuty do innych narządów. Szacuje się, że około 80% wszystkich zachorowań ma postać łagodną. Pozostałe 20% przypadków zostały podzielone na: rak zapalny sutka, przewodowy i zrazikowy. W pierwszym przypadku nowotwór jest rozsiany po całym gruczole, przez co powoduje obrzęk piersi i jest trudny do wykrycia. Rak przewodowy sutka powoduje zaburzenia w odpływie wydzieliny gruczołowej, co w konsekwencji prowadzi do powstania torbieli. Natomiast nowotwór zrazikowy nie przyczynia się do zastojów, przez co jego pierwsze symptomy pojawiają się stosunkowo późno.