Ból piersi

Ból piersi to częsta dolegliwość u kobiet. Wtedy niejednokrotnie towarzyszy mu dyskomfort, obrzęk oraz nadwrażliwość na dotyk. Większość kobiet od razu kojarzy go z nowotworem, co jest nieprawdą i błędem, ponieważ onkologiczne choroby piersi prawie nigdy nie dają dolegliwości bólowych na wczesnym etapie rozwoju.

Czym wywołany jest ból piersi?

Ból piersi może być wywołany przez całe mnóstwo różnych czynników innych niż nowotwór. Do najczęściej wymienianych należy zespół napięcia przedmiesiączkowego, wahania hormonów, kuracje związane z płodnością, stres, gruczolakowłókniaki, torbiele w piersiach czy brodawczaki. Nie mniejsze znaczenie może mieć też źle dopasowany biustonosz. Należy jednak pamiętać, że w przypadku każdej zmiany wymagana jest dokładna diagnostyka raka piersi. Nawet torbiele w piersiach, które początkowo mają formę łagodną, mogą dać początek nowotworowi.

Ale to tylko potencjalne przyczyny bólu. Jeśli ból Twoich piersi nie jest wywołany żadnym z tych czynników lub jeśli towarzyszą mu również inne objawy, to na pewno wymaga to konsultacji lekarskiej uzupełnionej o badanie USG piersi czy mammografię.

KIEDY NALEŻY SIĘ NIEZWŁOCZNIE ZGŁOSIĆ DO LEKARZA

1

Wyczuwalna zmiana w obrębie piersi. W piersiach mogą tworzyć się łagodne guzy, które nie mają charakteru nowotworowego. Jeśli jednak wyczujesz zgrubienie, którego nie zauważyłaś wcześniej lub które jest twardsze niż otaczające go guzki, umów się koniecznie na wizytę lekarską.

2

Wciągnięcie brodawki sutka. Czasami za wciągnięcie brodawki odpowiedzialny jest guz okolicy podbrodawkowej, dlatego też istotne jest badanie lekarskie.

3

Krwista lub surowiczo-krwista wydzielina z brodawki. Jakikolwiek wyciek z piersi inny niż mleko nie jest rzeczą normalną. Zmniejszona wrażliwość sutków również powinna zwrócić Twoją uwagę. Jeśli dodatkowo Twoje sutki są schowane do wewnątrz lub zmieniły kolor, zdecydowanie skontaktuj się z lekarzem.

4

Zmiana wyglądu skóry piersi. Nierówna “pomarańczowa skórka” na piersiach i okolicach sutków może być objawem niepokojącym. Jeśli odczuwasz silne swędzenie skóry piersi, a wizyta u lekarza dermatologa i przepisane przez niego maści nie przyniosły poprawy, skontaktuj się z lekarzem.

5

Powiększenie pachowych węzłów chłonnych. Zwróć uwagę na każde nietypowe zgrubienie w okolicach pachy. Mimo iż nie jest to obszar piersi, zmiany takie mogą być powodem do wizyty lekarskiej.

6

Obrzęk. Jeśli nie wyczuwasz w piersi guza, ale zauważyłaś, że jest opuchnięta (nawet na niewielkim obszarze), to nie jest to dobry znak. Obrzękowi może towarzyszyć gorączka. Piersi będą się wtedy wydawały ciepłe lub nawet rozpalone. Możliwe, że przybiorą barwę czerwoną lub fioletową i będą nabrzmiałe.

7

Zaczerwienienie.