Regularne badanie piersi pozwala na szybkie wykrycie wszelkich zmian. Jedną z najskuteczniejszych metod w walce z nowotworem jest diagnoza we wczesnym jego stadium.
Biopsja gruboigłowa wspomagana próżnią, zwana inaczej mammotomiczną, jest nowoczesnym, szybkim i mało inwazyjnym badaniem piersi wykonywanym w przypadku obecności niepokojących zmian. Pobrane wycinki są oceniane podczas badania histopatologicznego i dzięki nim można określić, czy nie rozwija się nowotwór.
Zazwyczaj zaczyna się od tego, że w piersi zostaje wykryty guz podczas badania USG. Czasami następuje to przypadkiem, czasami jest wynikiem badania lekarskiego.
Należy podkreślić, że większość guzów piersi to zmiany łagodne, aczkolwiek w każdym przypadku konieczna jest dokładna diagnostyka, czyli ocena, czy naprawdę guz nie ma charakteru nowotworowego, bo zmienia to diametralnie sposób postępowania i wymaga wdrożenia szybkiego leczenia. Dowiedz się, czym jest biopsja mammotomiczna i kiedy jest stosowana.
Biopsja mammotomiczna – wskazania do wykonania zabiegu
Tak jak w przypadku wielu innych chorób, kluczem do zapobiegania rakowi piersi oraz zwiększenia szans na całkowite wyleczenie jest szybkie wykrycie guza np. przy badaniu USG piersi. Dlatego jednym z najważniejszych badań profilaktycznych jest USG piersi, wykonywane przez specjalistów zajmujących się diagnostyką i leczeniem chorób piersi. Na badanie USG powinna regularnie zgłaszać się każda kobieta po 30. roku życia. Wskazaniem do wykonania biopsji gruboigłowej mammotomicznej jest odkrycie niepokojących objawów w obrębie piersi tj. ból, obrzęk, wydobywająca się z sutków wydzielina, guzki, zgrubienia, powiększone węzły chłonne oraz przypadki nowotworów piersi w najbliższej rodzinie. Zmiany takie mogą zostać zauważone podczas palpacyjnego samobadania lub badania przez lekarza, USG piersi oraz mammografii.
Biopsja piersi i jej rodzaje
Biopsja piersi należy do badań, które wykorzystywane są w diagnostyce zmian chorobowych piersi. Biopsja jest trzecim etapem diagnostyki zmian w piersiach i wykonuje się ją po uprzednim samobadaniu piersi i USG lub mammografii. Istnieją trzy rodzaje biopsji piersi, które zalecane są w przypadku diagnozowania zmian w piersi.
Biopsja cienkoigłowa
Biopsja cienkoigłowa polega na pobraniu zmiany za pomocą cienkiej igły. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Lekarz za pomocą USG wprowadza w podejrzaną zmianę w piersi cienką igłę, aby pobrać materiał. Pobrany w ten sposób materiał przekazuje się następnie do laboratorium w celu wykonania badań.
Biopsja gruboigłowa
Biopsję gruboigłową wykonuje się w podobny sposób jak w przypadku cienkoigłowej. Po znieczuleniu miejscowym piersi za pomocą igły pobiera się fragmenty tkanki, zawierającej chorobowo zmienione komórki. W związku z tym, że pojedyncze preparaty tkanki pobiera się kilkukrotnie, badanie to wymaga kilku wkłuć. Dzięki temu, że w trakcie badania pobiera się większą ilość tkanek, możliwa jest lepsza ich ocena.
Biopsja gruboigłowa zwana popularnie mammotomiczna wspomagana próżnią
Biopsja mammotomiczna jest jedną z najnowocześniejszych metod diagnozowania raka piersi, jest też narzędziem badania fragmentów tkanek nie tylko w podejrzeniu nowotworów piersi, ale też służy do diagnozowania wycinków pochodzących ze zmian umiejscowionych pod skórą, takich jak chociażby włókniaki czy tłuszczaki.
Próbkę tkanki pobiera się za pomocą igły biopsyjnej o średnicy 3 mm. Badanie określane jest jako bardzo precyzyjne i mało inwazyjne, w porównaniu z innymi rodzajami biopsji. Taki rodzaj biopsji pozwala na pobranie guzka z reguły w całości. Biopsja mammotomiczna nie wymaga zakładania szwów w miejscu nacięcia, stosuje się jednakże opatrunek uciskowy. Pacjentka otrzymuje również listę zaleceń na najbliższe dni po zabiegu.
Nowoczesna metoda diagnozowania piersi
Mammotomiczna biopsja jest nowoczesną metodą należącą do grupy gruboigłowej, wprowadzoną w 1999 roku. Najczęściej stosowana jest w przypadku zmian widocznych na badaniu USG nieprzekraczających 2 cm. Wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym przy wsparciu USG, RTG lub MRI. Powstała zmiana pobierana jest w systemie próżniowym do komory biopsyjnej, gdzie zostaje pobrany wycinek. Cały zabieg trwa około 20 minut i nie wymaga pozostania w szpitalu.
Przygotowanie do zabiegu
Z klinicznego punktu widzenia pacjentka nie musi przygotowywać się do biopsji. Wiadomo jednak, że tego rodzaju badania są niezwykle stresujące, dlatego warto zadbać o dobre samopoczucie przed zabiegiem. Dobrze jest, jeżeli pacjentce towarzyszy bliska osoba udzielająca wsparcia – nie tylko psychicznego. Biopsja gruboigłowa mammotomiczna nie jest zabiegiem skomplikowanym. Trwa około 20 minut i pacjentka potem nie musi zostawać w szpitalu na obserwacji. Po prostu ubiera się i idzie do domu. Warto jest wykonać takie badanie, ponieważ to może niemal w stu procentach potwierdzić lub wykluczyć raka.
Zalecenia po zabiegu
Po zabiegu biopsji mammotomicznej należy bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza. Choć badanie to jest stosunkowo nieinwazyjne, to ich zignorowanie grozi wystąpieniem powikłań. W dniu zabiegu nie należy naruszać opatrunku uciskowego założonego przez lekarza, ale powinno się go obserwować. Można przyjmować leki przeciwbólowe – paracetamol bądź ibuprofen. Nie powinno się jednak zażywać aspiryny ani polopiryny, które zaburzają krzepliwość krwi. Do 3 dni od wykonania biopsji unikamy także długiego wysiłku fizycznego.
Zalety wykonania biopsji mammotomicznej gruboigłowej
Szacuje się, że skuteczność biopsji gruboigłowej w wykrywaniu zmian nowotworowych niewyczuwalnych palpacyjnie wynosi aż 97%. Metoda ta pozwala także określić, z jakim typem histologicznym komórek mamy do czynienia, co ma ogromny wpływ na decyzję odnośnie rodzaju terapii i dalszego postępowania terapeutycznego. Biopsja gruboigłowa uzupełniona o nowoczesne metody umożliwia między innymi sprawdzenie podatności nowotworu na leczenie farmakologiczne.