You are currently viewing Mammografia – najważniejsze informacje

Mammografia – najważniejsze informacje

Wczesna diagnostyka nowotworu zdecydowanie zwiększa szansę na pozytywny wynik leczenia przy mniejszych skutkach ubocznych. Późno wykryty rak może już powodować przerzuty na inne narządy. Ze względu na swoją wielkość lub umiejscowienie usunięcie guza może być bardzo utrudnione, lub nawet niemożliwe. Dowiedz się, czym jest mammografia i jak istotną rolę odgrywa we wczesnym wykrywaniu nowotworu.

Istotna diagnostyka w leczeniu raka piersi

Wczesne wykrycie raka zwiększa szanse na wyleczenie przy zminimalizowaniu skutków ubocznych. Aktualnie najbardziej popularnym sposobem w kierunku profilaktyki nowotworu jest regularne, samodzielne badanie piersi. Trzeba jednak pamiętać, że w ten sposób możemy wykryć powstałe już guzki. Metoda ta nie sprawdzi się w przypadku wczesnych zmian niewyczuwalnych palpacyjnie. W niektórych rodzajach raka pojawienie się wyczuwalnego guza może świadczyć o bardzo zaawansowanym nowotworze. Co więc można zrobić? Najlepszym sposobem są regularne wizyty u ginekologa i wykonywanie okresowych badań profilaktycznych, takich jak mammografia.

Kiedy powinna być wykonana mammografia?

Ze względu na strukturę gruczołu piersiowego mammografię można wykonywać od 35. roku życia. Aktualnie naukowcy przekonują, że badanie to powinno być wykonywane powyżej 45. roku życia ze względu na to, że nie jest ono wystarczająco skuteczne w przypadku młodszych kobiet. Wyjątek stanowią panie, które wykonały badanie genetyczne w kierunku zwiększonego ryzyka zachorowania na raka piersi. Jeżeli wynik był pozytywny, objęte są one specjalną opieką.

Przebieg mammografii

Przede wszystkim do badania należy się przygotować. W dniu wykonania mammografii nie używamy talków, balsamów, kremów ani dezodorantów w górnej części ciała. Należy także pamiętać, aby zabrać ze sobą skierowanie, a jeżeli jest to kolejne badanie, to wyniki poprzednich. Mammografię najlepiej jest wykonać po miesiączce, ponieważ piersi są wtedy mniej wrażliwe na ból. Jak wygląda samo badanie? Piersi zostają ułożone między dwoma płytami zmieniającymi swoje położenie. Ucisk przez nie wywoływany może być przyczyną bólu. Po zakończeniu mammografii otrzymujemy cztery zdjęcia wraz z ich opisem wykonanym przez lekarza.

Mammografia w kontekście wykrywania raka

Mammografia wykrywa zmiany w gruczole piersiowym, choć nie może ich prawidłowo sklasyfikować. Po badaniu nie otrzymamy informacji, czy dany guz to torbiel, czy ma postać złośliwą. Mammografia pozwala jednak na wykrycie zmian wapiennych będących stanem przednowotworowym. Dlaczego mammografię można wykonywać dopiero po 35. roku życia? Badanie jest najbardziej skuteczne, jeżeli pierś ma budowę tłuszczową. Gruczoły młodszych kobiet wypełnia gęsta tkanka, która zakłóca obraz i w znacznym stopniu utrudnia jego właściwą interpretację.

Inne badania na raka piersi

Jeżeli w mammografii zostaną wykryte niepokojące zmiany, pacjentka kierowana jest na dalszą diagnostykę. Może to być mammografia uzupełniająca, USG lub biopsja cienkoigłowa. Wszystko zależy od tego, jakie zmiany zostały uwidocznione. O wyborze odpowiedniego badania decyduje lekarz na postawie wyniku mammografii.